۱۲ خرداد ۱۳۸۷

عکس‌نوشتی از علی کوچولوی امام‌

 

 به مناسبت ایام سالگرد امام‌خمینی خاطره‌ای از نوه‌ی کوچک امام را عکس‌نوشت می‌کنم.

 

فکر می‌کنم سال ۶۵ یا ۶۶ بود. مدیر رادیو یودم. گاهی می‌رفتیم دفتر امام. احمد آقای خمینی دفتری بالای سر محل ملاقات‌های خصوصی امام داشت. نمی‌دانم چرا به آن می‌گفتند اطاق 12. الان هم دفتر حسن آقای خمینی است. عکس زیر در یک قاب کوچک در آن اطاق بود.

 

 

احمد آقا می‌گفت این عکس علیِ ما است. همسرم آن را گرفته است. برای ما خیلی جالب بود. بعدها مرتب می‌شنیدیم که تنها مونس امام علی‌کوچولو است. خانم فاطمه طباطبائی در کتابی که با نام «یک ساغر از هزار» نوشته، خاطرات فراوانی از علاقه امام به علی نقل می‌کند.

 

 

بعدها آن عکس علی که مادرش گرفته بود منتشر شد. آن موقع سریالی به نام علی کوچولو هم از تلویزیون پخش می‌شد. خیلی‌ها می‌گفتند به خاطر علی نوه امام این اسم را روی آن سریال گذاشته‌اند. دیروز از علی آقای خمینی پرسیدم. می‌گفت که من اصلاً آن مطلب را نشنیده بودم.

 

 

علی متولد سال ۶۴ در سال ۷۹ به قم رفت و در کنار برادرش حسن آقا و آقا یاسر مشغول تحصیل علوم دینی شد.

 

 

بعدها معمم شد. شبی که مراسم عمامه‌گذاری‌اش بود من در سفر بودم. خیلی دلم سوخت که نتوانستم دعوت علی آقا را اجابت کنم.

 

 

اکنون هم آماده ازدواج است. نوه ی آیه الله سیستانی و دختر آقای شهرستانی داماد و نماینده فعال و هوشمند آقای سیستانی را عقد کرده است. این یک رسم دیرین مراجع و بزرگان حوزه‌ها هست که از قدیم و ندیم فرزندانشان با یکدیگر ازدواج می‌کرده‌اند. ربطی به انقلاب و حکومت ندارد.

 

 

امام‌خمینی زیر عکس علی مطالب زیادی نوشته‌اند. از خود علی آقا پرسیدم، متواضعانه می‌گفت: کمی تعریف کرده‌اند ولی ظاهراْ خیلی بیشتر از این حرفهاست و آینده‌ی خوبی برای او پیش‌بینی کرده‌اند.

 

 

8 4        ۱      3 7

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.