۱۶ شهريور ۱۳۸۷

ایدئولوژی های پردامنه

 

چند هفته پیش در پکن، پایتخت کشور چین که هنوز چین کمونیست است، افتتاحیه­ی المپیک برگزار شد. این مراسم پرخرج­ترین و پرتشریقات­ترین مراسم افتتاحیه­ی تاریخ المپیک بود. در مراسم افتتاحیه علاوه بر خیلی از مقامات دنیا و به خصوص مقامات غربی، بوش، بدنام­ترین رئیس جمهور تاریخ امریکا به اتفاق خانواده­اش نیز حضور داشت. مخارج این افتتاحیه را بیش از ۴۲ میلیارد دلار برآورد کردند. نیروهای امنیتی چین برای حفظ امنیت این مراسم تلاش بی­سابقه­ای کردند. خیابان­های پکن نه برای سرکوب مخالفین کمونیست که برای حفظ جان مقامات جهان و امپریالیست­های سابق تقریباً به حالت حکومت نظامی درآمده بود. از ۲۰۵ملیت و کشور جهان ورزشکاران رشته­های گوناگون در پکن جمع شده بودند که بسیاری از آنان ورزشکاران غربی بودند. "خلق" چین برای برپایی زیبا و پرتشریفات این مراسم به شکل گسترده­ای به کار گرفته شده بودند. هنر فوق­العاده­ی شرقی در کشور کمونیست چین تجلی زیبا و بی­نظیری کرده بود تا دنیا و مقامات عالی­رتبه­ای که در آن جا گرد هم آمده بودند لذت ببرند. این در حالی بود که مقامات غربی شرکت کننده از قبل کلی شرط و شروط برای حضور در پکن داشتند و به خصوص علیه نقض حقوق بشر در چین اعتراض کردند. نخست وزیر فرانسه مصاحبه مفصلی علیه حکومت چین کرد و نقض حقوق بشر را در آن کشور محکوم کرد و سپس به آن کشور عزیمت کرد و حتی بعد از این مصاحبه نیز به خاطر اصل حضورش در چین با تظاهرات مردم فرانسه علیه خودش مواجه شد؛ ولی هم­چنان دعوت از او پابرجا بود و در افتتاحیه شرکت کرد. با همه­ی این اوصاف چین همچنان دولت کمونیستی رسمی جهان باقی است.

 

 

این عکس مربوط به بعد از انقلاب فرهنگی چین است که قرار بود همه چیز براساس فرهنگ کمونیستی ناب­تر از کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی شکل بگیرد برداشته شده است. در این عکس خلق چین طرفدار کمونیست مقامات عالی­رتبه چینی را که نسبت به انقلاب فرهنگی مائو اعتراض داشتند در خیابان­ها آورده­اند و آنان را شکنجه می­کنند تا درس عبرتی باشد برای همه­ی آنان که به انقلاب فرهنگی چین باور قطعی نداشتند. در آن روزها این یک حق مسلم برای هر کمونیست ایدئولوژی باور بود که توطئه مخالفان را در هم بریزد.

 

 

در آن روز ها که خلق چین چنین شادمان علیه امپریالیست مبارزه می­کردند و  این چنین خشن بر علیه مخالفان حکومتی حمله می بردند چین کمونیست بود. روزی هم که در سال ۱۳۶۸ در میدان تین آن من پکن بخشی از خلق چین به دلیل شرایط جهانی ناشی از سقوط اتحاد جماهیر شوروی علیه حکومت کمونیست چین قیام کردند، و مورد هجوم وحشیانه­ی تانک­ها قرار گرفتند و عده فراوانی کشته شدند و دنیا هم به دلیل قدرت جمعیتی چین آن ماجرای وحشتناک را زیر سبیلی رد کرد باز چین کمونیست بود و در هفته­ی گذشته هم که المپیک با این تشریفات برگزار شد باز هم همچنان چین کمونیست است. این­که دولت چین بنا به شرایط جهانی این مسیر پرفراز و نشیب را طی کرده، البته به دولت­مردان چینی مربوط است که تا حدود زیادی می­توان دلایل آن را که یکی از آنها واقعیت­های جهانی است، درک کرد و باید آنان را به خاطر شرایط جهان و حفظ منافع مردم چین تحسین کرد؛ اما نکته بسیار پراهمیت این است که ایدئولوژی­ها ظاهراً وقتی برای بسط ایدئولوژی به قدرت می­رسند، ذات قدرت آن­ها را به استفاده از ایدئولوژی برای حفظ قدرت تبدیل می­کند و ایدئولوژی در خدمت قدرت قرار می­گیرد؛ و به همین دلیل این مسیر طولانی که از شکنجه­ی مقامات منتقد کمونیست در خیابان­ها آغاز شده بود – هم­چنان­که در این عکس تاریخی و مشهور دیده می­شود – به برگزاری افتتاحیه­ی المپیک با حضور رئیس جمهور آمریکا و سایر مقامات امپریالیستی دیروز جهان می­رسد. قطعاً اعتقادات و ایدئولوژی اگر ملاحظات قدرت نبود نمی­توانست چنین ظرفیت گشاده­ای داشته باشد؛ اما وقتی همان ایدئولوژی در مقام حکومت و قدرت قرار می­گیرد می­تواند این مسیر را طی کند و هم­چنان تابلوی چین کمونسیت را برای چین حفظ کند و مردم آن هم همچنان خلق کمونیست چین نامیده شوند.

 

۱۰ شهريور ۱۳۸۷

تور دینی جوانان با موضوع منجی در ادیان

 

ماکه سالهاست در مساله گفتگوی ادیان تلاش می کنیم معتقدیم چون همه ادیان الهی از یک خدای واحد نشات گرفته است، جوهر ادیان نمی تواند با یکدیگر متناقض باشد. در موسسه گفت و گوی ادیان هم مساله گفت و گوی دینی در سطح بین المللی را برای پیدا کردن مشترکات دنبال می کنیم. گروه جوانان موسسه ادیان که متشکل از جوانان مسلمان، مسیحی، زرتشتی و یهودی هستند تا به حال چند تور گردشگری دینی راه انداخته است. جوانها از ادیان مختلف ثبت نام می کنند و ورودی می پردازند و توری در مورد موضوعی که در ادیان مشترک است در سطح تهران برگزار می کنند.

 

 

پریروز به مناسبت ایام شعبانیه گروه جوانان یکی از آن تورها را در موضوع منجی در ادیان ساماندهی کرد. استقبال خوبی از این مراسم می شود. ما نتوانستیم اینبار همه آنها را بپذیریم. کلی از آنها در نوبت اند برای دفعه بعد. این تور یک روزه، در ابتدا به محل کنیسه یهودی ها در خیابان یوسف آباد رفتند. آقای آبایی از روحانیون یهودی در مورد منجی حرف زد و از کنیسه بازدید کردند.

 

 

بعد به آتشکده ی زرتشتی ها رفتند در خیابان سی تیر. آنجا هم موبد سروش پور صحبت کرده و در پایان برنامه به کلیسای حضرت مریم که مربوط به آشوری هاست رفتند که در آنجا هم کشیش آشوتمرز صحبت کرده بود.

 

 

موضوع منجی و پایان خوش دنیا مساله ای است که در همه ادیان به نوعی از آن یاد می کنند. افراد تور ضمن اینکه این موضوع مهم را که در شیعه بسیار پررنگ تر و عمیق تر است در همه ادیان رصد کردند، با آن مراکز عبادی ادیان دیگر هم آشنا شدند. این آشنایی از نزدیک کار مفیدی است که می تواند اگر در سطوح عالیتر عملی شود، کلی از خصومت های درون دینی را کاهش دهد. گروه جوانان موسسه ادیان به خصوص خانمها فاطمه ابطحی، نغمه عرب زاده (یهودی)، سیما مهر آذر(زرتشتی) و آقای صدرا صدوقی خیلی زحمت کشیدند. باز هم به مناسبتهای دیگر و با موضوعات متفاوتی این تورها را ادامه می دهیم. این تورها و کارهای موسسه گفت و گوی ادیان، البته کاملاً غیرسیاسی برنامه ریزی شده تا واقعاً یک کاری علمی دینی باشد. چند نفر خبرنگار هم آمده بودند و آنها هم گزارشهایی نوشتند. گزارش ایسنا و مهر در مورد این تور را می توانید بخوانید و گزارش تصویری ایسنا را اینجا و اینجا بینید.

 

 

8 4        ۱      3 7

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.