۲۵ اسفند ۱۳۸۳
چهارشنبه سوری

 

امشب آخرین چهارشنبه­ی سال است و چهارشنبه سوری و مراسم معروف ترقه بازی و پریدن از روی آتش. گرچه یک دو هفته­ای است که عملاًُ با صداهای انفجار هر شب چهارشنبه سوری است.

**********

توجه به سنت های ملی از خصوصیات برجسته­ی ایرانیان است. نمونه­ی بارز آن چهارشنبه سوری است. مهم این نیست که این رسم و سنت چقدر عقلانی است یا خرافه، مهم این است که این شب را و مراسم آن را ملت ایران جزء سنت­های خود می­داند. شاید هیچ سنتی مثل چهارشنبه سوری و یا سیزده بدر مورد نقد و ایراد و اعتراض رسمی در طول 25 سال گذشته قرار نگرفته باشد، ولی حکایت در عمق جان مردم ایران همچنان باقی است.

**********

معامله­ی زیبایی در شب چهارشنبه سوری بین ایرانیان و آتش صورت می گیرد. زردی نشانه­ی رخوت و سستی و آسیب­های اجتماعی است که در طول یک سال بر دل روح هر انسانی می نشیند تحویل آتش می دهند و سرخی آن را برای خود باز می ستانند این سمبلی است از روح امید به آینده. همین روحیه همیشه ایرانی را پایدار و سرزنده نگه داشته است.

**********

من نمی­دانم امکانات هم­وطنان خارج از کشور برای برپایی چهارشنبه سوری چگونه است. شاید با مشکلاتی روبرو باشند. اما چون می­دانم که دل آن ها با سنت­های ایرانی است، حتماً خانواده هاشان زردی آنان را هم تحویل آتش خواهند داد و برای آنان نیز سرخی و امید، از آتش هدیه می­گیرند.

 

4خبرنگاران،طنازی و نمایندگان مجلس هفتم
اکبر گنجی و حسین قاضیان3
© Copyright 2003-2020, Webneveshteha.com. All rights reserved.