۲۲ آبان ۱۳۸۳
روزه در ادیان مختلف

 

در مجله اخبار ادیان که مدیر مسئول آن خودم هستم، همکارم خانم عاطفه صادقی روزه در ادیان مختلف را بررسی کرده است. در این روزهای پایانی ماه رمضان اطلاع از آن بی تناسب نیست.

 

دین/ مذهب

چه زمانی روزه می گیرند

چگونه روزه می گیرند

اسلام

ماه رمضان، نهمین ماه تقویم مسلمانان، ماهی است که در آن روزه واجب است. این ماه یادآور نزول قرآن بر حضرت محمد (ص) است.

خودداری از خوردن و آشامیدن از طلوع تا غروب آفتاب و اجتناب از مصرف دخانیات و نیز رابطه زناشویی در این مدت.

بودیسم

همه فرقه های اصلی بودیسم دوره هایی برای روزه دارند که معمولاً روزهای شب چهارده و روزهای مقدس است.

بنا بر سنت بودایی، روزه گرفتن معمولاً به معنای خودداری از خوردن غذاهای غیر مایع است و استفاده از برخی از مایعات منعی ندارد.

آیین کاتولیک

کاتولیک ها در روزهای چهارشنبه «Ash» (اولین روز ایام روزه مسیحیان) و «جمعه پاک» روزه می گیرند و از خوردن گوشت خودداری می کنند. کاتولیک ها برای قرن ها از خوردن این ماده غذایی در تمام جمعه ها منع شده بودند، اما از اواسط دهه 1960 خودداری از مصرف گوشت در جمعه های خارج از ماه روزه به رأی و نظرات محلی و شخصی واگذار شد.

در روز چهارشنبه «Ash» و جمعه پاک خوردن دو وعده غذای کوچک و یک وعده غذای عادی جایز اما خوردن گوشت ممنوع است. نیز در روزهای جمعه ماه روزه مصرف هر نوع گوشت ممنوع است. برای روزه های اختیاری در روزهای جمعه، برخی از افراد به جای خودداری از خوردن، یک نوع ریاضت متفاوت برای توبه در نظر می گیرند یا اینکه نماز مخصوصی می خوانند.

ارتدوکس شرقی

دوره های متعدد برای روزه در این مذهب وجود دارد که شامل دوره ماه صیام (Lent)، روزه های رسولان (Apostels)، روزه دورماسیون (Dormition)، روزه تولد مسیح (Nativity) و روزه های دیگر است. هر چهارشنبه و جمعه روزهای روزه به شمار می آیند، به غیر از آنها که در هفته های خالی از روزه واقع می شوند.

به طور کلی گوشت، لبنیات و تخم مرغ ممنوع است. ماهی در برخی روزهای روزه ممنوع و در برخی مجاز است.

هندوئیسم

روزه معمولا در روزهای ماه جدید و فستیوالهایی مانند:Shivaratir، Durga Puja، Saraswati Puja گرفته می شود. زنان شمال هند در روز Karva Chauth نیز روزه می گیرند.

بستگی به هر فرد دارد. ممکن است روزه از خوردن و آشامیدن هر نوع غذا یا نوشیدنی برای 24 ساعت باشد، اما بیشتر حذف غذاهای جامد است و گاهی نوشیدن آب یا شیر مجاز است.

یهودیت

«یوم کیپور»، «روزه کفاره و جبران» شناخته شده ترین روز روزه است. تقویم یهودیان شش روز دیگر نیز برای روزه دارد که «تیش عاباو» (نهم اَو) (روزی که معبد یهودیان تخریب شد) نیز از آن جمله است.

در«یوم کیپور» و  «تیش عاباو» خوردن و آشامیدن از زمان غروب آفتاب تا غروب بعدی به مدت ۲۴ ساعت ممنوع است، در حالی که در دیگر روزهای روزه این محدودیت از طلوع تا غروب آفتاب است.

مورمن

اولین یکشنبه هر ماه، زمان روزه است. افراد و خانواده ها در صورت تمایل ممکن است روزهای دیگری نیز بگیرند.

خودداری از خوردن و آشامیدن برای دو وعده متوالی و نیز بخشیدن غذا یا پول به نیازمندان. بعد از روزه اعضای کلیسا در جلسه روزه و شهادت دادن شرکت می کنند.

پروتستانیسم (انجیلی)

به انتخاب و صلاح دید افراد، کلیساها، موسسات یا انجمن ها

اگرچه برخی از افراد کلا از صرف غذا و نوشیدنی خودداری می کنند، برخی دیگر فقط آب یا آب میوه می نوشند، فقط غذای مشخصی را می خورند، از وعده های غذایی خاصی امتناع و با هر وسوسه ای مقابله می کنند

پروتستانیسم (جریان اصلی)

روزه یک بخش اصلی در سنت این مذهب نیست، اما می توان با نظر انجمن ها، کلیساها، گروه ها و افراد روزه گرفت.

با نظر و صلاح دید خود کسانی که روزه می گیرند.

 

4پايان يک عمر مقاومت و ديپلماسي
عيد فطر 3
© Copyright 2003-2019, Webneveshteha.com. All rights reserved.